Be a unit pricing champion
 
 
 
 
Form Section Structure
 
 

Send us your unit pricing problems

With the government set to review unit pricing soon, you can be part of the solution. Be a unit pricing champion and send us your gripes and unit pricing fails!

 

Sign up below and we’ll send you everything you need to know. 

Campaign Section Structure

 

Can we count on you?

Unit pricing can be a useful tool to save you money. But it isn’t perfect. Supermarkets try to make it difficult for us – they use small text, they don’t display information correctly and sometimes they don’t display the unit price at all!

The government is due to review unit pricing soon and they need to know there are issues with the current system. That’s where you come in. 

Here's what's involved:

1. When shopping, look out for the unit pricing tags.

2. If you see a problem, tell us! Sign up on this page to get involved or email campaigns@choice.com.au with a picture of the issue, your state/territory and the name of the supermarket.

3. We’ll then compile all the problems and submit these as part of a report to the government.

4. The best image we receive each week will be shared across our social media platforms.

Sign up and we’ll send you everything you need to know.

What do we mean by unit pricing?

 Text is too small to read

 Text is too hard to find

 Unit pricing isn’t displayed for a product

 Unit pricing information is incorrect

 Unit pricing isn’t consistent across tags

 Unit pricing information is obscured (i.e. hidden by another tag or special sign)

Examples of unit pricing in supermarkets.

Our experts compared the price of loose and pre-packed foods at Coles, Woolworths and Aldi supermarkets to see how much people could save by using unit pricing.

While the majority of shoppers believe loose fruit and vegetables are sold at a cheaper price than those that come in a packet, that’s not always the case.

We found that by using unit pricing to choose the cheapest food, our shoppers saved 20% at Aldi (on 6 items) and 19% on their grocery bills at Coles and Woolworths (on 28 and 30 items respectively). If one of these baskets represented a weekly shop, that makes for a saving of up to $1600 a year.

Read more about how CHOICE used unit pricing to save at the checkout.

Learn More Campaign Anchor

Learn more

Error Modal Container
Scripts Block