Support better unit pricing in supermarkets.
 
 
 
 
Form Section Structure
 
 

Sign the petition calling for improved unit pricing

Sneaky tricks and tactics make it difficult to compare prices when you're shopping.

 

Sign our petition and call on the government to improve unit pricing and stop the supermarket rip-offs.

Campaign Section Structure

 

Support better unit pricing

Specials offering discounts of $0, price tags that don’t add up and bulk buying options that don’t save you money are all too common.

Unit pricing is the handy tool that helps you find the best value product – it should be able to help you avoid being ripped off at the checkout.

But in practice, businesses are pushing the envelope and making it difficult for shoppers to compare prices.

Unit prices can be better and the government is due to review unit pricing at the end of this year. In the lead-up to the review, we need to put pressure on the government so they know this is something we care about.

If you use unit pricing and want to see it bigger, clearer and in more stores, join our calls to make it work better for you.

What do we mean by unit pricing?

 Text is too small to read

 Text is too hard to find

 Unit pricing isn’t displayed for a product

 Unit pricing information is incorrect

 Unit pricing isn’t consistent across tags

 Unit pricing information is obscured (i.e. hidden by another tag or special sign)

Examples of unit pricing in supermarkets.

Our experts compared the price of loose and pre-packed foods at Coles, Woolworths and Aldi supermarkets to see how much people could save by using unit pricing.

While the majority of shoppers believe loose fruit and vegetables are sold at a cheaper price than those that come in a packet, that’s not always the case.

We found that by using unit pricing to choose the cheapest food, our shoppers saved 20% at Aldi (on 6 items) and 19% on their grocery bills at Coles and Woolworths (on 28 and 30 items respectively). If one of these baskets represented a weekly shop, that makes for a saving of up to $1600 a year.

Read more about how CHOICE used unit pricing to save at the checkout.

Learn More Campaign Anchor

Learn more

Error Modal Container
Scripts Block